ආණ්ඩුවට විරුද්ධ වෙන ෆේස් බුක් සහ වෙබ් අඩවි කට්ටිය අල්ලන්න අලුත්ම පනතක්

ජාතිවාදය දඩමිමා කරගනිමින් පසුගියදා සමාජ ජාලා ලංකාවේ අවහිර කල යහපාලන ආණ්ඩුව ආණ්ඩුවට බලපෑම් ඇතිකිරිමට සමත් සමාජ ජාලා ක්‍රියාකරුවන් සහ වෙබ් මාධ්‍යවේදීන් නීතියට මුවාවී මර්දණය කිරිමට අවශ්‍ය හදිසී නීති ඇතුලත් පනත් සම්මත කර ගැනිමේ සුදානමක් පවතින බව වාර්තා වේ.

ජාතික වාර්ගික හෝ ආගමික වෛරය සඳහා පෙළඹවීම සාපරාධී ගනයේ ලා සලකන අණපනත් දස අවුරුද්දකටත් වැඩි කලක් තිස්සේ රටේ තිබියදී එම වැරදිම අපරාධ වශයෙන් සලකා කටයුතු කිරීමට අලුතින් නීති සම්පාදනය කිරීමට රජය සුදානම් වන්නේ ඒ හරහා ජනාධිපතිවරණයකදි හෝ වෙනත් තීරණාත්මක අවස්ථාවකදි සමාජ ජාලා ක්‍රියාකරුවන් සහ වෙබ් මාධ්‍යවේදීන් නීතියට මුවාවි මර්දණය කිරිමට සුදානම් වෙමින් සිටි.

මෙ වනවිට එහි පලමු පියවර තබමින් නව නීති සම්බන්ධයෙන් අධිකරණ අමාත්‍යවරිය කළ යෝජනාවකට රජයේ අනුමැතිය ලැබී තිබේ.

ර්‍ණඒ අනුව, එක් එක් තැනැත්තාගේ පෞද්ගලිකත්වය උල්ලංඝනය කරන සහ මහජනතා අතර ආගමික, වාර්ගික හෝ ප්‍රජා අසමගිය ඇති කිරීමට කරන උත්සාහයන් අපරාධ වශයෙන් සලකා කටයුතු කිරීමට හැකි වන පරිදි නීති සකස් කිරීම පිණිස අධිකරණ අමාත්‍ය තලතා අතුකෝරල ඉදිරිපත් කළ යෝජනාව අමාත්‍ය මණ්ඩලය විසින් අනුමත කරන ලදී,”

මානව අභිමානය සහ සමාජ සමගිය ආරක්ෂා කිරීමේ පනත් කෙටුම්පත යනුවෙන් එය හැඳින්වීමට නියමිත අතර

ඒ අනුව ර්‍ණමානව අභිමානය හා සමාජ සමඟියට හානි වන අයුරින් මහජනයා අතර සමාජ නොසන්සුන්තාව සහ ආගමික හා ප්‍රජා අසමගිය ඇති කිරීම පිණිස වර්ධනය වන රහසිගත උත්සාහයන් මෙන්ම විද්‍යුත් මාධ්‍ය හරහා කරන හිංසනය, පළිගැනීම, බියගැන්වීම සහ තර්ජනය කිරීම වැනි ව්‍යසනයන් මැඬපැවැත්වීම සඳහා පියවර ගැනීම වර්තමානයේදී අත්‍යවශ්‍ය කරුණක් බවට පත්ව ඇති” බවයි. එම පනත් කෙටුම්පත හරහා පෙන්වා දි ඇත්තේ.

අදාල පනත හරහා යම් පුද්ගලයකු විසින් කරන පැමිණිල්ලකට අනුව වෙබ් සහ සමාජ ජාලා වහාම අක්‍රිය කිරිමටත් එය පවත්වාගෙන යන්නන් හදුනා ගැනිමට හැකිනම් ඔහුන් අත්තඩංගුවට ගැනිමට හැකියාව ඇති බවයි මේ වනවිට අනාවරණය වි ඇත්තේ.

Comments

අදහස් ලියන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.