ජාතිවාදී ගින්න මේ විදිහට නිවන්න පුලුවන්ද? – බලධාරීන්ට නොපෙනෙන ඇත්ත

මෙම දින කිහිපය පුරාවට මෙරට සිදුවුයේ ඉතාමත් අවාසනාවන්ත අහබු සිදුවීම් ජාලයක් බව බැලු බැල්මට ඕනෑම අයකු සිතන කාරණයකි. වෙනත් සිදුවීම් වලින් ස්වායත්තව සිදුවූ යම් සිදුවීමක් සමග, නිතිය ක්‍රියාත්මක කරන ආයතනයන්ගේ ප්‍රමාදයන් හෝ වගකීම් විරහිත භාවයන් නිසා සිදුවූ මේ අවාසනාවන්ත සිදුවීම් පෙළ පෙර සැලසුම් නොකරන ලද අහබු සිදුවීම් ලෙස කාට හෝ වර්ග කල හැකි බව සැබෑවකි.

එහෙත් මේ සියල්ල අහබුවක් ලෙස පමණක්ම වර්ග කිරීම හරහා මෙරට පණ නැගී අති ප්‍රධානම ගැටලුව, මෙකි විරසකය එනම් සිංහල මුස්ලිම් විරසකයට බලපාන කරුණු රැසක් යටපත් වීම හරහා තවත් මෙම ගැටලුව උඩු දිවිය හැකි බව පාලකයින් මෙන්ම පොලිසිය හා ආරක්ෂක අංශ පවා තේරුම් ගත යුතුය. පවතින වාතාවරණයන් හමුවේ රටේ ඕනෑම තැනක මුස්ලිම් ජාතිකයකු අතින් රථවාහන අනතුරක් වී සිංහලයකු මිය ගියා යයි සිතන්න. වහාම රට ගිනි ජාලාවක් වනු අත. සිංහල ජාතිකයකු අතින් කල්මුනේ කාත්තන්කුඩි වැනි තැනකදී නැතිනම් අලුත්ගම බේරුවල වගේ තැනකදී යම් අනතුරක් වී මුස්ලිම් පුදගලයකු අනතුරකට පත් වුනා යයි සිතන්න වහා රටම ගිනි ගනු අත. ඒ නිසා පාලකයින් වහා තේරුම් ගත යුතු වන්නේ මේ තත්වය දිය යට අති සුලන් පිරවූ බෝලයක් වැනි තත්වයක් බවයි.

මෙකි සිංහල මුස්ලිම් අසමගිය ඇතිවීම සඳහා පාදක වන කරුණු සොයා බලා ඒවාට පිළියම් කිරීමකින් තොරව මෙමෙ ගැටලුව ඇඳිරි නිතිය, හදිසි නිතිය, හෝ සමාජ ජාලා අවහිර කිරීම වැනි ලඳ බොළඳ වැඩ වලින් ගැටලුව සමතයකට පත් කර හැකි නොවන බවට ඕනෑම පොඩි එකකුට උවද තේරුම් යන සත්‍යකි. පලම්වෙන්ම මේ රටේ පාලකයින් මේ රට සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතියෙන් නිර්මිත, රටක් බව වටහා ගත යුතුය. එසේ වටහාගෙන පහත කරුණු දෙස යම් අවධානයක් යොමු කළහොත් මේ ගැටලුකාරී වටපිටාව යම් තරමකට සමනය කර හැකි නොවේදැයි සිතා බලන්න .

මුස්ලිම් ජනතාව බොහෝ කාලයක් තිස්සේ මෙරට සංස්කෘතියේම කොටසක් ලෙසින් තමන්ගේ ආගම අදහගෙන සමගියෙන් සිටි අතර මැතක එනම් වසර කිහිපයක සිට අරාබි සංස්කෘතියක් මෙරට ස්ථාපනය කරන්නට උත්සහ දැරීම හරහා සිංහල බෞද්ධ ජනතාව අතර සැකය හා අවිශ්වාසය වර්ධනය වෙමින් පවතින බව තේරුම් ගත යුතුව අත .

බහුහර මුස්ලිම් ජනතාවක් වාසය කරන නගර වලදී සමනය රටේ නිතිය ගරු නොකරන බව ඉතා පැහැදිලි කාරණයකි. බොහෝ විට මහදවල් එළිපිට පොලිස් නිලධාරීන් සිටියදී පවා අමු අමුවේ රථවාහන නීති පවා උල්ලංගනය කරන බවත් , ඒවා සනදහා නිතිය ක්‍රියාත්මක වීම නවතා තිබෙන්නේ ඇයි දැයි පැහැදිලි කිරීමක් නොමැත. මේ හරහා මුස්ලිම් ජනතාව බහුතරයක් වූ විට රටේ නීතියවත් ගරු නොකරන මැර පිරිසක් බවට බහුතර සිංහලයා කල්පනා කිරීම සාධාරණය .

මුහුදු මහා විහාරය, විල්පත්තුව, සෝමාවතිය, රිටිගල කුරගල. දෙවනගල අම්පාර, දීඝවාපිය, මෙලෙස දහස් ගණනක් උදාහරණ පෙන්වා දෙමින් මේ රටේ ස්වභාවික සම්පත් සහ බෞද්ධ පෞරාණික උරුමයන් මුස්ලිම් අන්තවාදී කණඩායම් විසින් විනාශ කරමින් පවතින අතර, ඒවා පිළිබඳව රජය එළිපිටම ඔප්පු වෙමින් තිබියදී පවා නිතිය ක්‍රියාත්මක නොවීම හරහා සිංහල ජනතාවගේ ඉවසීමේ සීමාව ඉක්මවා යා හැකි බව පාලකයන් ත්රුම් ගත යුතුව අත.

ආගම ඇදහීමේ නිදහස යනු මේ රටේ මුල් බැසගත් සංස්කෘතිය විනාශ කරමින් වෙනත් රටක සංස්කෘතියක් පරවර්ධනය කිරීම හා ඒ සනදහා භෞතික සම්පත් පවා ඉදිකරමින් (කාත්තන්කුඩි නගරය වෙත ගොස් බලන්න ) මේ රට තවත් අරාබියක් කිරීමට ඉඩදීමක්  නොවන බව මුස්ලිම් ජනතාවට තේරුම් කර දීම පාලකයන්ගේ වගකීමකි.

තෙල්දෙණිය සිදුවීමේන් පසු ජාතිවාදය වපිරුවයි සිංහල 10 දෙනකු අත්අඩංගුවට ගනිද්දී, අම්පාර පරදේශයේ හර්තාල කරමින් ජාතිවාදී කලබල අති කරමින් ඒ නගර වල සුළුතර සිංහලයාට භීතිය ගෙනදුන් , මුස්ලිම් කණ්ඩායම් හෝ, සුළු සිදුවීමක් සිදු වූ සැනින් බස් රථ මගින් පවා පල්ලි වලට එක්රැස් වෙමින් අයුතු ජනරාශියක නියැලෙන මුස්ලිම් කලහාකාරීන් කිසිවකු අත්අඩංගුවට ගැනීමට පොලිසිය හෝ ආරක්ෂක අංශ ක්‍රියාත්මක නොවීම හරහා තවත් ගැටලුව උත්සන්න වන බව අකමැත්තෙන් උවද පිළිගත යුතු සත්‍යකි .

අනෙක් අතට මෙලෙස අපි ජාතින් ලෙස කපා කොටාගෙන මෙකි ගැටළු වලට පිළිතුරු ලබා ගත නොහැකි බවත්, මෙයින් සිදුවන්නේ තවත් ගැටලුව උත්සන්න වීම පමණක්ම බවත් සිංහල මුස්ලිම් සම දෙනා තේරුම් ගත යුතුමය. පාලකයන්ට වඩාත් දැඩි වගකීමක් පැවරී ඇත . එනම් නිතිය සමනය ජනතාව අතට ගන්නට කලින් නිවැරදි ලෙසම නිතිය ක්‍රියාත්මක වන්නේනම්, මෙලෙස අවාසනාවන්ත සිදුවීම් සිදු නොවනු ඇත . මෙකි වාතාවරණ හරහා ජාතිවාදය පමණක්ම වපුරවන මුස්ලිම් අමන දෙසහ්පාලකයන් කිහිප දෙනකු තවත් ශක්තිමත් වනු ඇත. පාර්ලිමේතුවේදී සිනහල කණ්ඩායම් වලට විරුද්ධව සියලු සිංහල දේශපාලකයන් කතා කරද්දී, එකදු මුස්ලිම් දේශපාලකයකු මුස්ලිම් ජනතාවගේ එකදු වැරද්දක් ගැන කතා කලේ නැත. ඒ උන්ගේ හැටිය. පක්ෂ විපක්ෂ කවුරුත් මුස්ලිම් යනු ඉතා අහිංසක මල් වැනි පිරිසක් බව පුන පුනා පවසද්දී බෝම්බ තබාගෙන උන් , පෙට්‍රල් බෝම්බ තබාගෙන උන් මුස්ලිම් නිවැසියන් අත්අඩංගුවට ගත්තාදැයි වත් රජය විසින් පරකාශයක් නොකරන ලදී. මේ හරහා සිංහල ජනතාව තවත් විරසකයකට නොයනවායයි කිව හැකිද?

ඒ නිසා වහා ඉක්මනින් මෙම තත්වය වටහාගෙන පාලකයන් ක්‍රියාත්මක විය යුතුව තිබේ. මහනුවර සිදුවීම හරහා බදුර්දින්ලා , වැනි අය තමන්ට නැති වී ගිය මුස්ලිම් චන්ද ටික ගන්නට උත්සහ දරනු ඇත . එහෙත් සිංහල දේශපාලකයන්ට ඊට වඩා වගකීමක් මේ මොහෙතේදී පවරෙමින් තිබේ. තමාගේ චන්ද ගොඩ වැඩි කරගන්නට මේ රට ලේ විලක් කරන ජාතිවාදී ගිනි අවුලන පාපයට කර නොතබා පක්ෂ විපක්ෂ සියල්ලෝම එකතු වී මෙකි ගැටළු වලට පිළියම් ලබා දෙමින්ම. ජාතියක් ලෙස ලෝකය ඉදිරියේ අපකීර්තියට පත් නොවී ඉවසීමෙන් කටයුතු කරන්නට සිංහල උන්ට කියා දෙන්නට කාලයයි මේ. නැවතත් අපි නොබෙදෙමු. සිංහල අපි එකතු වෙන්නට කාලයයි. ඒ අන් ජාතින් වනසන්නට නොව අපි නැගී සිටින්නට පමන්ක්මයි .

 

Comments

අදහස් ලියන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *