දැරියෝ දෙන්නගෙම පවුලේ අය එකතු වෙලා තීරණය අරගෙන

කාන්තාවන්ට එරෙහිව ලිංගික අතවර සිදුවන රටවල් අතර දකුණු ආසියානු කලාපයේ රටවලටද හිමිවන්නේ ප්‍රධාන තැනකි. ඉන්දියාව, පාකිස්තානය වැනි රටවල් ඒ අතින් ඉදිරියෙන්ම සිටියි.
වයස අවුරුදු 12ක සහ 16ක යුවතියන් දෙදෙනකු ලිංගික අතවරයට ලක් වීමේ සිද්ධියක් හා බැඳී ඇති මෙම අසාමාන්‍ය කතාවද වාර්තා වන්නේ පාකිස්තානයෙනි. මෙම කතාව මාධ්‍ය තුළ වඩාත් කතාබහට ලක්වෙන්නට පටන් ගත්තේ පසුගිය දිනෙක එරට ගම්මානයක විසි දෙනෙකුගෙන් සමන්විත කණ්ඩායමක් ‍පොලීසිය විසින් අත්අඩංගුවට ගනු ලැබිමත් සමගය. මෙම පිරිසට එරෙහිව එල්ල වූ චෝදනාව වූයේ 16 හැවිරිදි යුවතියක දූෂණයකට ලක් කිරීම සඳහා ඔවුන් විසින් තීන්දුවක් දෙනු ලැබ තිබිමයි.
පාකිස්තානය වැනි රටවල ගම්මානවල ‘නඩු’ ඇසීම සඳහා කුඩා කණ්ඩායම් ගම්වැසියන් විසින්ම පත් කරගනු ලබයි. ඉහත තීන්දුව දුන් කණ්ඩායමද එවැන්නකි. ඔවුන් 16 හැවිරිදි යුවතිය  දූෂණයකට ලක් කිරීම සඳහා තීන්දුවක් දී තිබුණේ අපූරු හේතුවක් පදනම් කරගනිමිනි. එනම් මෙම යුවතියගේ සහෝදරයෙකු ඔවුන්ගේ ඥාති පවුලක 12 හැවිරිදි වෙනත් යුවතියක දූෂණය කිරීමේ වරදකට දඩුවමක් වශයෙනි. සහෝදරයා කළ වරදට වන්දි ගෙවන්නට සිදු වූයේ ඔහුගේ සහෝදරියටය. 12 හැවිරිදි දැරිය දූෂණය  කළ සහෝදරයා තවමත් නිදැල්‍ලේ සිටින බවද වාර්තා වෙයි.
කලින් දූෂණයට ලක් වූ ඉහත කී 12 හැවිරිදි යුවතියගේ  සහෝදරයෙකු මෙම නඩු අසන කණ්ඩායම හමුවට පැමිණ, තමාගේ සොහොයුරිය  ඥාති සොහොයුරෙකු විසින් දූෂණය කරනු ලැබ ඇති බවට පැමිණිල්ලක් කර තිබේ. එය සිදුව ඇතැයි පැවැසුණේ ජූලි මස 16 වෙනි දින මෙම යුවතිය ඔවුන්ගේ ගොවිබිමක වැඩ කරමින් සිටින අතරය.
මෙම සිද්ධියට පලිගැනීමක් ලෙස ඥාති සොහොයුරාගේ සිද්ධියට දඩුවමක් ලෙස සොයුරිය දූෂණය කිරීමට අර පැමිණිල්ල කළ තරුණයාට ඉහත කී කණ්ඩායම අවසර දී ඇත්තේ ඉන්පසුවය.
16 හැවිරිදි යුවතිය දූෂණය කිරීම සඳහා නියෝගය දුන් කණ්ඩායම ඉහත කී පවුල් දෙකේ සාමාජිකයින් අතරින්ම පත් කරගන්නා ලද කණ්ඩායමක් බව පසුව අනාවරණය වී ඇතැයිද ඇතැම් මාධ්‍ය වාර්තාවල සඳහන් වෙයි.  මෙවැනි කණ්ඩායම්වලට එරට තුළ නීත්‍යානුකූල පිළිගැනීමක් නැත. කෙසේ හෝ වේවා, ඉහත කී යුවතිය කිසියම් ස්ථානයකට ගෙනැවිත් මෙම කණ්ඩායමේ සාමාජිකයින් ඉදිරියේදීම අතවරයට ලක් කිරීම සඳහා ඔවුන් නියෝග කර ඇති බවත්, මෙම යුවතියගේ මව්පියන් පවා සිද්ධිය වන අවස්ථාවෙහි එහි සිටි බවත් සමහර වාර්තාවන්හි සඳහන්ව තිබිණි. තවත් පුවත්පත්වල සඳහන් වූ පරිදි ඉහත කී කණ්ඩායමට අයත් වූයේ කලින් අතවරයට පත් 12 හැවිරිදි යුවතියගේ පවු‍ලේ උදවිය පමණි. ඔවුන් විසින් තීන්දුව දෙනු ලැබිමෙන් පසු පිරිසක් ජුලි 18 වැනි දින රාත්‍රියේ පැමිණ 16 හැවිරිදි යුවතිය ඇගේ නිවසින් පැහැරගෙන ගොස් අතවරයට ලක් කර ඇති බව එම වාර්තාවලින් කියවේ.
මෙම නියෝගය දුන් කණ්ඩායමේ විසි දෙනෙකු මේ වනවිට අත් අඩංගුවට ගැනීමට ‍පොලීසිය පියවර ගෙන ඇත.තවත් 17 දෙනෙකු පමණ අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා සෝදිසි මෙහෙයුම් ක්‍රියාත්මක බවද සඳහන් වෙයි.
මෙවැනි නඩු ඇසීමේ (නීති විරෝධී)  මණ්ඩලවලට එරෙහිව විරෝධතා එල්ල වන අවස්ථා පිළිබඳව නිතර මෙම රටවලින් වාර්තා වෙයි. ඇතැම් පවුල්වල දූ දරුවන් තමුන්ට නොගැළපෙන උදවිය සමග විවාහ වූ අවස්ථාවල පවු‍ලේ ගෞරවය රැක ගැනීම සඳහා ඔවුන් මරා දැමීමට පවා මෙවැනි මණ්ඩල නියෝග කරන බවට චෝදනා එල්ල වෙයි. එමෙන්ම ඉහත කී සිද්ධියේදී මෙන්, පලිගැනීම සඳහා කාන්තාවන් දූෂණය කිරීමට නියෝග කළ අවස්ථා ගැන මීට පෙරද වාර්තා වී තිබේ. මුක්තාර් මායි නැමැති 28 හැවිරිදි කාන්තාවක සමූහ දූෂණයකට ලක් කිරීම සඳහා 2002 වසරේ දී මෙවැනි මණ්ඩලයක් විසින් දෙන ලද තීන්දුවක් විශාල ආන්දෝලනයකට ලක්  විය. මේ ආකාරයෙන් ඇය දූෂණය කිරීමට හේතු වූයේ ඇගේ 12 හැවිරිදි සහෝදරයෙකු ඔහුට වඩා වයසින් වැඩි කාන්තාවක සමග අනියම් සම්බන්ධයක් පවත්වාගෙන යාමය.
මෙවැනි අතවරවලට ලක් වන බොහෝ කාන්තාවෝ ඒ පිළිබඳව නීතිය හමුවට නොගොස් සියල්ල විඳ දරාගෙන සිටීමට පුරුදු වී සිටිති. ඇතැමුන්ට සිය දිවි නසා ගැනීමට පවා බලකෙරෙන අවස්ථා තිබේ. නමුත් මුක්තාර් මායි එසේ කළේ  නැත. ඇය වඩාත් එඩිතර ලෙස අධිකරණය හමුවට යමින් තමාට අතවර කළ පිරිමින් නීතිය හමුවට ගෙන ඒමට පියවර ගත්තාය.
ඇතැම් සමීක්ෂණ වාර්තා අනුව පාකිස්තානය සැලකෙන්නේ කාන්තාවන්ට අනතුරුදායක රටවල් අතර තැන්වැනි රට වශයෙනි.ගෘහස්ථ ප්‍රචණ්ඩත්වය, ලිංගික අතවර, ඇසිඩ් ප්‍රහාරවලට ලක්වීම වැනි සාධක මෙහිදී සැලකිල්ලට ගෙන තිබේ. පසුගිය වසරේ කාන්තා හිංසනය සම්බන්ධ සිදුවීම් 2446ක් එරට මානව හිමිකම් කොමිසමට  වාර්තා වී තිබිණි. ඒ අතරින් 958ක් ලිංගික අතවර සම්බන්ධ සිදුවීම්ය. කාන්තාවන්ට ගිනි තබා අනතුරු කිරීම සහ ඇසිඩ් ප්‍රහාරයන්ට ලක් කිරීම වැනි සිදුවීම් 158ක් සම්බන්ධයෙන්ද වාර්තා වී ඇත.
ස්ත්‍රී දූෂණය සම්බන්ධයෙන් පාකිස්තානය තුළ ක්‍රියාත්මක උපරිම දඬුවම මරණ දණ්ඩනයයි. ඊට අමතරව 25 වසරක සිර දඬුවම්ද ක්‍රියාත්මක වන අවස්ථා තිබේ.

Comments

අදහස් ලියන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.