මුලතිව් පුලාමරිප්පු රක්ෂිතය මුස්ලිම් වැසියන්ට.. විරෝධය පා දෙමළ වැසියන් විරෝධතා..

මුලතිව් මුල්ලියාවලෙයි පූලාංමුරිප්පු ප්‍රදේශයේ පිහිටි භූමියෙන් අක්කර 160 ක භූමි ප්‍රමාණයක් මුස්ලිම් වැසියන්ට ලබා දීමට ඇති තීරණය වහාම ඉවත් කරගන්නැයි ඉල්ලමින් උද්ඝෝෂණ පෙලපාලියක් එම ප්‍රදේශ වල ජනතාව විසින් සංවිධානය කර තිබිණි

මුලතිව් මුල්ලියාවලෙයි වැසියන් පිරිසක් හා යාපනය සරසවියේ සිසුන් පිරිසක් මෙන්ම දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ ක්‍රියාකාරීන් පිරිසක් විසින් මෙම උද්ඝෝෂණ පෙලපාලිය සංවිධානය කොට තිබූ අතර මුල්ලියාවලෙයි කාඩු විනායගර් කෝවිල ඉදිරිපිටින් ආරම්භ වූ මෙම උද්ඝෝෂණ පෙලපාලිය අවසන් වූවේ පූලාංමුරිප්පු මන්සන්ධියෙනි.

මෙහිදී උද්ඝෝෂණයෙහි නිරත වූවන් කියා සිටියේ යුද්දයට පෙර සහ පසුව සිටම දෙමළ ජනතාව පදිංචිව සිටි ප්‍රදේශ වෙනත් පාර්ශවයකට ලබා දීම දැඩි අසාධාරණයක් බවටත් මේ වන විට මුලතිව් පූලංමුරිප්පු රක්ෂිතයෙන් ඉඩම් අක්කර 160 ක් මුස්ලිම් ජනතාවට ලබා දී එම වැසියන් නැවත පදිංචි කරවීමේ සූදානමක් ඇති හෙයින් එම ක්‍රියාවට තමන් දැඩි සේ විරෝධය පා සිටින බවටයි.

එමෙන්ම දෙමළ ජාතාවගේ උරුමය සංස්කෘතිය ඉඩම් වෙනත් ජාතියකට ලබා නොදී එම ඉඩම් වල ඉඩම් නොමැති දෙමළ වැසියන්ම නැවත පදිංචි කරවීමට බලධාරීන් පියවර ගත යුතු බවටයි.

මෙම රක්ෂිතය වනසමින් මුස්ලිම් ගම්මානයක් ඉදිකිරිම සඳහා පසුගිය දිනෙක අමාත්‍ය රිශාඩ් බදුර්දීන් ගොස් මුල්ගල් තබනු ලැබූ අතර එදිනද රජ්‍යය නිලධාරීන්ගේ පවා ප්‍රබල දෝෂ දර්ශනයකට ඔහු ලක් විය.

මෙහි තවත් භයානක පැතිකඩක් වන්නේ මෙම උද්ගෝෂණ කරුවන් දෙමල ජනතාවගේ උරුම බිම වෙනත් ජාතියකට නොදෙන ලෙස ඉල්ලමින් උද්ගෝෂණය කිරීමයි. දෙමල මුස්ලිම් සියලු දෙනා මතක තබා ගත යුතු ප්‍රබලම කරණය වන්නේ මේ මුළු ලංකාවම සිංහල අපේ උරුමය පමණක්ම වන බවයි!

Comments

අදහස් ලියන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *