මහනාහිමි විල්පත්තු සහ උතුරු පළාත් නිරීක්ෂණයට සැරසෙයි!

උතුර සහ නැගෙනහිර යන පළාත්වල වත්මන් තත්ත්වය නිරීක්ෂණය කිරීමට අස්ගිරි සහ මල්වතු පාර්ශ්ව මහනායක හිමිවරුන් තීරණය කර තිබෙනවා.

අස්ගිරි පාර්ශ්වයේ ලේඛකාධිකාරී ශාස්ත්‍රපති ආචාර්ය මැදගම ධම්මානන්ද හිමියන් සඳහන් කළේ ත්‍රෛනිකායික භික්ෂූන් වහන්සේ පිරිසක් එක්ව මෙම ප්‍රදේශවල සංචාරය කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බවයි. වනාන්තර විනාශය සම්බන්ධයෙන් සොයා බැලීම මෙහි ප්‍රධාන අරමුණ බව ද උන්වහන්සේ අවධාරණය කළේය.

මෙරට රාජ්‍ය පිලිබඳ තීරණ ලබා ගැනීමේදී හුදෙක්ම් මහා සඟ රුවන්ගේ අදහස් සඳහා ප්‍රමුකස්ථානයක් ලබා දිය යුතුව තිබියදී අවස්ථා කිහිපයකදීම් අගමැති වරයා මහා නායක හිමිවරුන් සමච්චලයට ගත අකාරයද දිගින් දිගටම මුස්ලිම් අන්තවාදී බලපෑම් මත ජනපති පවා මහනායක හිමිවරුන්ගේ හඬ පිලිබඳ වධනයක් යොමු නොකිරීමද නිසා මෙසේ තමන් වහන්සේලාම මෙම ස්ථාන වලට ගොස් සත්‍ය තත්වය දැක බලා ගැනීම යහපත් බව උන්වහන්සේලාටද හැගෙන්නට ඇත. හෙට සිංහල බෞද්ධ සුවහසක් ජනතාවා අපේ සඟ රජවරුන් අප වෙනුවෙන් හඬ අවධි කරන තුරු බලා හිඳින බවද අපි මෙසේ පවසන්නෙමු.

Comments

අදහස් ලියන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *